Robotçu Dayı

Ortaokul Kodlama Çalışmaları

ortaokul KODLAMA ÇALIŞMALARI

Scratch 3

Scratch 3 programı bloklarla kodlama yapabileceğimiz Dünya da en çok kullanılan kodlama programıdır. Oyunların yanında animasyonlarda yapabiliyoruz. Video derslerimizin yanında ücretsiz e book kitaplarımızı da okuyabilirsiniz. Kitaplarımızı biraz aşağıda sizlere sunacağız.

Yapay zeka

Bilgisayarlar yapay zeka sayesinde belirli komutlara göre düşünme becerisi kazanmaktadır. Yapay zekanın nasıl kullanıldığını video derslerimizde detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yapay zeka kitabımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Blockly games

İnternet üzerinden oynanan bu oyunumuzda kodlama çalışmaları bulunmaktadır. Oyunu internet üzerinden oynamak için tıklayınız.
Ders videolarımız da ilkokul ve ortaokul olmak üzere bütün dersler bulunmaktadır.  

Harezmi şehri

Üç boyutlu hazırlanmış bu oyunumuz yine temel seviye kodlama üzerine kurulmuştur. Kolaydan zora doğru gitmektedir. Bu oyunu oynamak için tıklayınız.
Oyunun nasıl oynandığını aşağıdaki butonu tıklayarak görebilirsiniz.

CODE

code.org sitesinde yer alan kodlama derslerinin yapılışını sizler için hazırladık. Bu siteyle beraber bizim derslerimizi takip ederseniz kodlamada ileri bir seviyeye gelmiş olacaksınız.
code.org sitesine gitmek isterseniz tıklayınız.

Kodu game lab

Windows tarafından üretilen kodu game lab oyun programının anlatıldığı derslerimiz sizlerle. Üç boyutlu oyun programı sayesinde kendi gezegeninizi oluşturabilir , mars yüzeyinde gezintiye çıkabilir ve farklı oyunlar tasarlayabilirsiniz.

İLK DEVREMİ KURUYORUM

Elektronik devre yapmak için temel seviye bilgilerin anlatıldığı video serimiz sizlerle. Tinkercad programında yer alan simülasyon programıyla ilk devrenizi kurmayı öğreneceksiniz. Robotik çalışmaların temelini öğrenmek için dersimiz sizi bekliyor.

arduino

Tinkercad sitesinde arduino çalışmalarını simülasyon kullanarak yapabiliyoruz. Burada bulunan derslerimiz ortaokul seviyesine göre seçilmiş derslerdir . Derslerimiz yeterli gelmemişse daha farklı çalışmaları lise düzeyinde bulabilirsiniz.
Bu derslerimizin dışında ücretsiz arduino kitabımızda daha farklı çalışmalar bulabilirsiniz. Kitaplar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Makeblock ile ARDUINO

Arduino kartı Dünya üzerinde kullanılan en büyük robotik kodlama kartıdır.
Bu kartı Makeblock programı sayesinde bloklarla kodlayabiliyoruz.
Bu kartı nasıl kodlamanız gerektiğine dair video derslerimiz sizlerle…

Tinkercad ile mıkrobit

Tinkercad sitesinde mikrobit çalışmalarını simülasyon kullanarak yapabilirsiniz.

Baloon Kit

Ülkemizde geliştirilen ve balon balığını benzeyen baloon robotik kartı…
Bu kartı kodlayarak çok farklı robotik çalışmalar yapabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KİTAPLARIMIZ

yAPAY ZEKA

Bu kitabımızda çocukların yapay zeka kavramını öğrenmelerini ve nasıl çalışma yapabileceklerini anlattık.
Kitabımız E-Book olarak sitemizde ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Benim ilk kodlama kitabım

Kodlamanın temellerini bulabileceğiniz ve sizin ilk kodlamaya giriş olacağını düşündüğüm kitabım ücretsiz olarak sizlerle. E book olarak okuyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kod bloklarını öğreniyorum

Scratch 3 programında yer alan kod bloklarını öğrenmek üzere anlattığımız kitabımız ücretsiz olarak sizlere sunulmuştur. E Book olarak okuyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kodlama uygulamaları

Scratch 3 programında kod bloklarını öğrendikten sonra bunları uygulamak için yazılmış ikinci kitabımız sizlerle. Ücretsiz olarak E-Book şeklinde okuyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Oyunumu kodluyorum

Scratch 3 kitabımızda ileri seviye oyunlar yaparak kendinizi daha fazla geliştireceksiniz.Ücretsiz olarak E-Book şeklinde okuyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Arduino

Tinkercad sitesinde yer alan arduino çalışmalarını anlatmaktadır. Kitabımız ortaokul ve lise temel seviye çalışmaları öğretecek şekilde hazırlanmıştır. Video derslerimizin dışında farklı konular ve çalışmalar içermektedir.

Mbot Kodluyorum

Mbot dünyada en çok kullanılan robotlardan bir tanesidir. Videolarımızın yanında kitabımızdan da yararlanabilirsiniz.

ROBOT ÇALIŞMALARI

mBOT

Dünyada en çok kullanılan robotlardan biri mbot robottur. Bu robotu kodlayarak çok farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Video derslerimize çok farklı çalışmaları sizler için ekledik.

3D TASARIM ÇALIŞMALARI

TİNKERCAD 3D MODELLEME

Tinkercad sitesinde 3 boyutlu yazıcılar için tasarım yapabileceğiniz modelleme uygulamasıdır.
Online olarak internet üzerinden tasarımlarınızı yapabilirsiniz.